Poczucie własnej wartości - element, który zdecyduje o tym jak wiele osiągniesz w życiu.

W tym wpisie opowiem o poczuciu własnej wartości – o tym czym jest, dlaczego jest. Będzie też o tym na jakie obszary trzeba zwrócić uwagę żeby skutecznie budować i wzmacniać poczucie własnej wartości. Poczucie własnej wartości ma związek z tym jak postrzegasz samego siebie, to wizerunek, który jest czymś szerszym i obejmuje więcej rzeczy niż tylko samoocenę. PWW musi odnosić się wyłącznie do faktów, które je potwierdzają.

Na samoocenę wpływa wiele aspektów, także te, na które my sami mieliśmy niewielki lub żaden wpływ – np. nasze doświadczenia z dzieciństwa, to jak traktowali nas rodzice, otoczenie w w szkole, itd.
Na wysokie PWW składają się dwa kluczowe czynniki:

Wiara we własną skuteczność – wiara, że poradzimy sobie z wyzwaniami jakie przed nami stawia codzienność. Poczucie, że bez względu na sytuację znajdziemy rozwiązanie na to, co przyniesie nam los - znalezienie nowej pracy, zarabianie pieniędzy, budowanie trwałego związku, dbanie o zdrowie. Mówiąc inaczej ufamy sobie i swojemu potencjałowi, wierzymy w swoją sprawczość.
Szacunek do siebie – czyli przekonanie, że mamy prawo do szczęścia i sukcesów, że jesteśmy wartościowi, wyjątkowi i zasługujemy na to co najlepsze. 


Wysoka samoocena jest bezpośrednio związana z tym jak postępujemy, z naszymi codziennymi wyborami. To dobry moment, by zapytać, czy masz już własny system wartości i czy kierujesz się nim na co dzień?

Jeżeli działasz wbrew sobie, to pamiętaj, że okłamywanie się zostawia po sobie ślad. Takie rzeczy gromadzą się w naszej psychice mimo, że nie jesteśmy tego świadomi. Codzienne wybory niespójne z naszymi wartościami uderzają w naszą samoocenę i to z ogromną skutecznością.

Nathaniel Branden (psycholog, światowej sławy ekspert w zakresie budowania PWW) wyodrębnił 6 podstawowych obszarów o które możemy zadbać żeby podnieść samoocenę:

  • praktykę świadomego życia,
  • samoakceptację,
  • odpowiedzialność za siebie,
  • asertywność,
  • celowe życie,
  • prawość.

Każdy z tych obszarów powinien zostac zaopiekowany, jeżeli zależy Ci na trwałym i wysokim poziomie PWW. 

Budowanie samooceny wymaga konsekwentnej pracy nad sobą. Uważności na to co się z nami dzieje i jakie podejmujemy decyzje. Jeżeli od wielu lat bezskutecznie budujesz swoje wysokie poczucie własnej wartości, to zapraszam Cię do tego, by zwrócić się o pomoc do drugiego człowieka. Warto bowiem przeżyć życie świadomie i wykorzystać swoje potencjały, które często są tłamszone przez lęk, niepewność i brak wiary w siebie.

« powrót