Czujesz, że już najwyższa pora na zmiany? Coach będzie dla Ciebie nieocenionym wsparciem.

Od jakiegoś czasu czujesz, że potrzebujesz zmiany w swoim życiu. Może chodzi o jakiś problem, którego od wielu miesięcy, a może i lat nie udało Ci się rozwiązać? A może coś poprawić, udoskonalić, wejść na wyższy level? Cokolwiek to będzie, nie musisz działać w pojedynkę. To świetny czas, by skorzystać z coachingu Prosperity.

Gdy już zdecydujesz, że to właśnie coaching ma być narzędziem, które wesprze Cię w dokonaniu zmiany, wybierzesz coacha, ustalisz z nim miejsce spotkań, czas trwania i cenę zostanie jeszcze jedna rzecz, wg mnie najważniejsza. Chodzi oczywiście o cel, czyli określenie w bardzo precyzyjny sposób tego, co chcesz osiągnąć w wyniku procesu coachingu. Może to być np. zwiększenie asertywności i skuteczności, pewności siebie, wzrost motywacji/determinacji do działania, zmiana pracy, czy też odzyskanie równowagi w życiu osobistym. 

Proces wyznaczania celu bywa czasami trudny i nie do końca oczywisty. Tu z pomocą przychodzi coach. Dzięki serii odpowiednio dobranych pytań nakieruje Cię do miejsca, gdzie czasami dość głęboko skrywa się Twoja rzeczywista potrzeba zmiany. Coach nie znając Twoich preferencji, Twojego otoczenia, bliskich, ani tego jak i gdzie mieszkasz ma świeży ogląd sytuacji. Patrzy na Ciebie życzliwie i nie wie, co jest wg Ciebie nie możliwe do osiągnięcia. Wierzy w Twoje zasoby, mocne strony i talent. Zadaje dużo pytań podczas sesji ale nie zaspakaja tym swojej ciekawości tylko pokazuje Ci świat i istniejące w nim możliwości z innej perspektywy. W pewien sposób prowokuje do odkrywania siebie na nowo.

Podstawowym celem coacha jest systematyczne budowanie świadomości klienta. Dzięki prowokującym do innego sposobu myślenia pytaniom masz okazję dowiedzieć się więcej na swój temat, odkryć dano zasypane pragnienia i dowiedzieć się co Cię wspiera, a co Cię ogranicza. To pierwszy z procesów life coachingu. Kolejny to przejmowanie odpowiedzialności. Pamiętaj, że zmiana jest możliwa wyłącznie w tych sferach, na które masz wpływ. Stąd nie wybieraj się do coacha jeżeli chcesz by zmiany w swoim życiu dokonał np. Twój partner lub ktoś z rodziny. Obszar pod Twoją kontrolą to ten, który dotyczy wyłącznie Ciebie. Następny proces to uruchomienie kreatywności. Chodzi tu o szukanie nowych sposobów, które w sposób efektywny będą przybliżać Cię do określonego podczas pierwszej sesji celu.

Czwarty i ostatni proces to zmiana nawyków. Jak pisze w swojej książce "Siła nawyku" Charles Duhigg, nawyku nie można ot tak wyrzucić, ale można go zamienić nowym. Choć brzmi to dość prosto, to warto mieć na uwadze, że jest to dość złożony proces, który trwać musi odpowiednio długo by nowy nawyk skutecznie zastąpił poprzedni (ten, który Ci nie służył, np. zajadanie wieczorem chipsów).

Podsumowując. Life coaching polega na wspieraniu w rozwoju tych osób, które pragną zwiększyć swoją efektywność, czerpać więcej z życia, mieć dobre relacje z otoczeniem, wzmocnić motywację lub wdrożyć w życie od dawna odkładany plan zdrowego odżywiania i uprawiania sportu. Może to być też „coś”, czego do końca nie jesteś w stanie zdefiniować ale czujesz, że drzemie w Tobie ogromna chęć zmiany w obecnym życiu. Jeżeli tak masz, to jest to pierwszy wyraźny sygnał do tego, by zacząć rozglądać się za profesjonalnym coachem :)

« powrót