Dla kogo jest coaching?

Pozwólcie, że zacznę od wyjaśnienia pojęcia coaching, które niestety zbyt często mylone jest z innymi dziedzinami takimi jak mentoring, doradztwo, czy psychoterapia. Pojęcie coaching sformułowane zostało przez Tima Gallweya. W książce The Inner Game of Tenis stwierdził on, że najskuteczniejszą metodą wsparcia sportowca jest zadawanie mu odpowiednich pytań, które umożliwią mu sięganie do własnych zasobów i doświadczeń. W biznesie natomiast pojęcie coaching użył po raz pierwszy Sir John Whitmore, uczeń Gallweya stojący dziś na czele firmy doradczej Performance Consultants. Coaching to nic innego jak pomoc udzielona klientowi w dokonywanych przez niego zmianach, podejmowanych działaniach, które prowadzą do realizacji celów, wspierają w dążeniu do szczęścia, równowagi życiowej, wiary w siebie i odwagi. Coaching to proces oparty na wzajemnym zaufaniu i otwartości.

Podstawą skutecznego procesu coachingowego jest motywacja klienta do pracy i jego świadoma dycezja o chęci rozwoju. To własnie klient posiada najlepszą więdzę na temat tego czego chce w życiu i to on ma wszystkie niezbędne zasoby do tego, by znaleźć się dokładnie tam, gdzie chce być. Coach pozostaje w cieniu i jedynie wspiera klienta w jego wzrastaniu. Obszar pracy podczas coachingu może dotyczyć całego życia klienta lub wybranych jego aspektów, jak np. kariery zawodowej, realizacji konkretnego celu, zdrowia czy pieniędzy.

Poniżej najważniejsze różnice pomiędzy coachingiem a pokrewnymi dziedzinami:

Doradztwo - po doradztwo sięgają klienci, którzy potrzebują przewodnictwa i porady. Są niezadowoleni ze swojego życia. Doradca pomaga w sposób bezpośredni rozwiązywać klientom ich problemy.

Mentoring - mentor dzieli się z klientem swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami. Jest patronem z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym w danej dziedzinie. 

Terapia - polega na pracy z klientem, który wymaga usunięcia psychologicznych lub fizycznych symptomów. Klient korzystający z terapii potrzebuje uwolnienia od umysłowego bólu. Klient sięga po terapię, by uwolnic sie od dyskomfortu a nie by dążyć do określonych celów. Zarówno terapia jak i doradztwo wymagają zrozumienia i pracy z wydarzeniami z przeszłości.

Trening - to proces zdobywania wiedzy i umiejętności poprzez edukację, zdobywanie doświadczenia i nauczanie. Trener jest tutaj ekspertem a trening wymaga nastawienia na ściśle określone umiejętności, których szybkie zdobycie jest kluczowe.

Nauczanie - to proces polegający na przekazywaniu wiedzy. Nauczyciel wie coś, czego uczeń nie wie. W procesie coachingu jest dokładnie na odwrót, to klient zna odpowiedzi a nie coach.

Dokładne zrozumienie czym jest coaching to podstawa do podjęcia właściwej decyzji o tym, czy praca z coachem jest dokładnie tym czego potrzebujesz by osiągnąć to czego w głębi duszy pragniesz. Zawsze też możesz umówić się na bezpłatne spotkanie wstępne i to w jego trakcie upewnić się, czy coaching jest dla Ciebie. 

« powrót