Zmiana, utrata pracy i co dalej?

Już Heraklit z Efezu stwierdził, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana - no bo pantha rhei. Stwierdzenie to z każdą kolejną dekadą nabiera coraz większego znaczenia. Szczególnie, jeżeli przyjrzymy się rynkowi pracy, gdzie dynamika zmian postępuje najszybciej. Przekonują się o tym na własnej skórze dziennikarze takich wydawców jak RASP, Burda Media, Bauer, Agora, którzy całymi grupami tracą dziś swoje posady. Od czego warto zacząć po stracie pracy?

Zdecyduj jaką postawę chcesz przyjąć

W obliczu utraty pracy, szczególnie, gdy spędziło się w niej ostatnich kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, można przyjąć dwie wyraźne postawy. Jedna opiera się o założenie, że skoro mam tak duże doświadczenie i wyrobioną renomę na rynku, to poszukam innego pracodawcy w tej samej lub na tyle podobnej branży, abym mógł z marszu zacząć czerpiąc z dotychczasowych zasobów i umiejętności. Druga postawa mówi o tym, aby wykorzystać moment, w którym kończy się to co dobrze mi znane w obszarze kariery i ruszyć w drogę odkrywania własnych ale być może uśpionych dotąd potencjałów, możliwości i naturalnych predyspozycji. Osobiście polecam zacząć od tego drugiego.

Trzy kroki do spełnienia zawodowego

Od lat pomagam innym ludziom w rozwoju kariery zawodowej, szukaniu nowej pracy. Nie mam dziś wątpliwości, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest przyjęcie postawy, w której zamiast gorączkowo wysyłać CV i liczyć na szczęście, lepiej jest to szczęście solidnie zaprojektować i zaplanować szczegółowo jego wdrożenie. Jak to zrobić? Moje doświadczenia w pracy z innymi pokazują, że wystarczy solidnie popracować w trzech komplementarnych obszarach:

  1. Odkrycie i uporządkowanie znajdujących się w nas potencjałów i umiejętności.
  2. Zbudowanie niewzruszonej wiary w siebie i swoje możliwości.
  3. Przygotowanie planu działania opartego o precyzyjnie wyznaczony cel w obszarze kariery zawodowej.

 

Kiedy nie wiesz jak ruszyć z miejsca

Zazwyczaj zmiana pracy po wielu latach nie należy do prostych wyzwań i warto mieć to na uwadze, by nie nakładać na siebie nierealnych oczekiwań. Z pewnością dobrym pomysłem będzie, aby zdecydować się na wsparcie ze strony doradcy zawodowego, coacha lub innej osoby, która zna obecny rynek pracy ale jednocześnie pomoże nam przygotować się „wewnętrznie” do zmiany.

Dziś dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają bardzo precyzyjnie określić nasze predyspozycje, potencjały i talenty. Warto je poznać, by w oparciu o pozyskaną wiedzę rozpocząć proces poszukiwania nowej pracy. Może się okazać podczas pracy z ekspertem i rzeczywiście często ma to miejsce, że odkryjemy w sobie nowe powołanie zawodowe, co w bardzo znaczący sposób poszerzy paletę możliwości znalezienia zatrudnienia.

Dodatkowo, niezwykle pomocne będzie dla poszukujących pracy przyjęcie permanentnego nastawnia na rozwój osobisty. Takie podejście bowiem, pozwala na to, by zawsze być przygotowanym do czekających nas zmian zawodowych w przyszłości. Ważne, by mieć to na uwadze, ponieważ czasy, gdzie pracowało się w jednym miejscu kilkadziesiąt lub kilkanaście lat mijają bezpowrotnie.

Kiedy dramat staje się szansą

Utrata pracy, to trudne doświadczenie i warto pozwolić sobie na to, by właściwie je przeżyć. Dostrzec i zaakceptować emocje jakie towarzyszą wówczas towarzyszą. Doświadczenia moje i moich klientów dotyczące zmiany pracy, pokazują jednoznacznie, że z perspektywy czasu najczęściej postrzegamy moment zmiany pracy, jako punkt zwrotny w życiu, który skutecznie wyrwał nas z wygody i marazmu, otwierając jednocześnie drzwi do rozwoju i nowych możliwości.

Odkryj swoje potencjały i naturalne zasoby, zbuduj wiarę w to, że poradzisz sobie bez względu na wszystko, a następnie zaprojektuj na nowo swoje życie zawodowe. W razie potrzeby poproś eksperta o wsparcie i rusz śmiało po nowe!

« powrót