Zanim wybierzesz coacha

W czasie, gdy piszę tą treść zawód coacha nie jest w Polsce uregulowany prawnie. Co prawda są już podejmowane działania, by zmienić ten stan rzeczy (m.in. przez Izbę Coachingu) jednak póki co nie istnieją żadne regulacje w tym zakresie. Nie oznacza to na szczęście, że każdy, kto nazywa siebie coachem rzeczywiście nim jest. Jeśli nawet dana osoba określająca się mianem coacha spełnia pewne konieczne warunki, o których piszę poniżej, to i tak na wzór uregulowanych prawnie zawodów (jak lekarz, mechanik, hydraulik itd.) pozostaje kwestia wyboru prawdziwego fachowca znającego się na wykonywanym zawodzie, a nie tylko posiadającego odpowiednie uprawnienia. Stąd tak ważne jest, by zanim podejmiemy decyzję o współpracy z danym coachem, podjąć wysiłek zweryfikowania jego kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, referencji itd. 

Gdzie szukać takich informacji? Dziś by to zrobić nawet nie musimy wychodzić z domu, ba wystarczy nam smartfon i dostęp do sieci. Zatem, skoro to takie proste, to co warto wiedzieć o naszym przyszłym coachu?
Zanim zapytamy osobiście daną osobę o jej kwalifikacje możemy poszukać wstępnych informacji np. w mediach społecznościowych przeglądając jej profil, czytając jej publikacje lub zapytać o opinię osób, które z danym coachem miały okazję pracować (np. autorzy referencji).


Kolejny etap, to bezpośrednie pytania do kandydata dotyczące edukacji, a zatem:
1. Jaki posiada certyfikat (przez kogo wydany)?
2. Czy posiada akredytacje (czyje)?
3. Jak wyglądało i ile trwało jego szkolenie (warsztaty, czy wykłady - trwające dwa weekendy, czy może pół roku?)


Po uzyskaniu powyższych informacji, zakładając, że nas satysfakcjonują, pytamy o kolejne ważne kwestie. Należy do nich stosowana metodologia i przestrzegane standardy pracy. 
Ten element zależał będzie od tego w jakiej instytucji dany coach zdobywał certyfikat. Inaczej będzie w ICF, inaczej w Izbie Coachingu a jeszcze inaczej Instytucie Prosperity (miejsce, gdzie ja uzyskałem certyfikację). I nie chodzi o to, by wypytywać o szczegóły, które w rezultacie mogą być dla nas niezrozumiałe, ale o przybliżenie standardów pracy coacha, by móc ocenić, czy to co oferuje odpowiada nam. Warto w tym miejscu zapytać również o to, czy i jakim kodeksem etycznym się posługuje w swojej pracy (np. spisany przez Izbę Coachingu).


Bardzo istotną kwestią będzie oczywiście doświadczenie w pracy coacha, tj. ile godzin przepracował z klientami, w jakich obszarach ma to doświadczenie i ilu klientów przeszło pełny ustalony wcześniej proces coachingowy (jeżeli niewielka liczba klientów dotrwała do końca pracy z coachem, to może to być dla Ciebie ważny sygnał ostrzegawczy).
Ponieważ relacja coachingowa zależy w 80% od osobowości coacha warto poznać go od strony prywatnej. Czy stale dba o własny rozwój, czy osobiście doświadczył coachingu, czy korzysta z superwizji (wsparcia innego coacha), pracuje w sposób stały z mentorem? 
Ważne są również jego zainteresowania, doświadczenia życiowe, sukcesy oraz to, czym na co dzień zajmuje się oprócz coachingu. 

Gdy już wiemy o kandydacie na coacha wystarczająco dużo należy przejść do kwestii formalnych. Dotyczyć one będą miejsca, w którym pracuje (np. własny gabinet, wybrane kawiarnie lub restauracje), tego czy spotkania odbywają się osobiście, czy tylko zdalnie (np. skype)? Jaka jest cena,  sposoby płatności, czas trwania sesji, do czego zobowiązuje się coach i czy to wszystko co nam  zadeklaruje  jest odzwierciedlone w zapisach umowy (łącznie z tym do czego zobowiązany będzie klient - coachee)?

Gdy po ustaleniu tych wszystkich szczegółów nadal jesteś zainteresowany współpracą z danym coachem, pozostaje umówić się na spotkanie wstępne, które w większości przypadków jest bezpłatne.
W trakcie takiego spotkania coach będzie miał okazję (wręcz powinien) dopytać jakie są nasze potrzeby i czego oczekujemy od niego ale co najważniejsze, jaki ma być efekt końcowy procesu coachingowego (koniecznie mierzalny!).
Szczerze namawiam, by już od pierwszych minut, być jak najbardziej otwartym podczas rozmowy i jasno komunikować to, z czym przyszliśmy na spotkanie. 
Pamiętaj szczerość, to warunek konieczny skutecznego coachingu.


Powodzenia!

« powrót